Ekonomi

Çimsa’dan ABD’de 82 Milyon Dolarlık Yatırım

 

Çimsa’dan ABD’de 82 Milyon Dolarlık Yatırım

 

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, 2023 yılı 9 aylık mali sonuçlarını açıkladı.

Çimsa yılın 9 aylık döneminde 9,2 milyar TL ciro elde etti.

 

Çimsa CEO’su Umut Zenar, dünya markası olma yolunda adımlarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Son üç yıldır ana stratejik hedefimiz, yerinde üretimimizi artırarak operasyonlarımızı optimize etmek, pazara ve müşterilerimize yakın olmaktı. yeterlilik. Bu kapsamda Sabancı Building Solutions’ın 82 milyon dolar yatırım bütçeli beyaz çimento operasyonunun yanı sıra aynı coğrafyada gri çimento pazarında da faaliyet göstereceğiz.” söz konusu.

 

 

Sabancı Topluluğu’nun dünya markası Çimsa, 3. çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Çimsa 9,2 milyar TL ciroya ulaşırken, ana iştirakin net kârı ise 2,2 milyar TL oldu.

 

Çimsa’nın son üç yıldır stratejik hedefinin yerinde üretim yetkinliğini artırmaya odaklandığını belirten Dr. CEO Umut Zenar,Şirketin bu yöndeki yatırımları ve 3. çeyrek mali sonuçlarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“2022 yılını başarılı finansal sonuçlarla tamamladık ve bu ivme artarak devam ediyor. Attığımız stratejik adımlarla dünya markası olma yolunda adımlarımıza devam ediyoruz. Son üç yıldır ana stratejik hedefimiz, yerinde üretim yetkinliğimizi artırarak operasyonlarımızı optimize etmek, pazara ve müşterilerimize daha yakın olmaktır. Bu kapsamda Sabancı Building Solutions’ın 82 milyon dolar yatırım bütçeli beyaz çimento operasyonunun yanı sıra aynı coğrafyada gri çimento pazarında da faaliyet göstereceğiz. Yıllık ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak gri çimento tesisimizi 2025 yılının son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Çimsa’nın son Yönetim Kurulu toplantısında değerli kararlar alındığını vurgulayan, Umut Zenar, Şirketimizin son Yönetim Kurulu toplantısında; İnşaat malzemeleri yatırımlarının Şirketimiz bünyesinde Sabancı Building Solutions BV çatısı altında konsolidasyonu ve yönetilmesine karar verildi. Bu sayede operasyonel verimliliği artırıp, yönetim ve kontrol süreçlerini basitleştireceğiz. Bu kapsamda Şirketimizin %40, ana ortağımız Sabancı Holding’in de %60 hissedarı olduğu Sabancı Building Solutions BV’nin sermayesinin %10,1’ini temsil eden 18.887.000 adet hisse Sabancı Holding’den satın alınarak şirketimizin ortaklık payı net hale gelmiştir. %50. “Bu sayının 1’e çıkarılması planlanıyor.”söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

of-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu