Haber

Eski ABD Başkanlarının Adını Veren 13 Kuruluş, Hukukun Üstünlüğüne ve İnanç Çeşitliliğine Saygı Çağrısında Bulundu

Eski ABD liderlerinin adını taşıyan on üç örgüt, ülkenin hukukun üstünlüğü ve inanç çeşitliliğine saygı da dahil olmak üzere “temel ilkelere geri dönmesi” çağrısında bulunan ortak bir bildiri yayınladı.

Adlarını eski ABD liderlerinin adını taşıyan 13 örgüt, “derin” kutuplaşmanın ortasında kalan ABD demokrasisine hücumun yaşandığına dikkat çekilen ortak bir bildiri yayınladı.

İlk kez kurulan kuruluşların ortak açıklamasında, hukukun üstünlüğü ve inanç çeşitliliğine saygı dahil olmak üzere ülkenin temel unsurlarına geri dönüş çağrısında bulunuldu.

Hoşgörü ve çoğulculuk ihtiyacını vurgulayan açıklamada, Amerikalıları demokratik kurumlara saygı duymaya ve sadık ve erişilebilir seçimleri desteklemeye çağırdı.

Demokrasinin merkezinde “tartışma ve fikir ayrılığının” yer aldığı belirtilen açıklamada, yetkililerin ve ailelerinin ölüm tehditleri aldığı bu dönemde kamusal alandaki diyaloğun da “kaba” hale geldiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Seçim yılı olsun veya olmasın, siyasi söylemde nezaket ve saygının esas olduğu” vurgulandı.

Bu kuruluşlar arasında Hoover Başkanlık Vakfı, Roosevelt Enstitüsü, Truman Kütüphane Enstitüsü, John F. Kennedy Kütüphane Vakfı, LBJ Vakfı, Richard Nixon Vakfı, Gerald R. Ford Başkanlık Vakfı, Carter Center, Ronald Reagan bulunmaktadır. Başkanlık Vakfı ve Enstitüsü, George & Barbara Bush Vakfı, Clinton Vakfı, George W. Bush Başkanlık Merkezi ve Obama Başkanlık Merkezi.

Adını ABD’nin 34. Başkanı Dwight D. Eisenhower’dan alan Eisenhower Vakfı’nın bildirgeyi imzalamadığı bildirildi.

Bu kuruluşların tümü, 1955 Cumhurbaşkanlığı Kütüphane Yasası uyarınca oluşturulan başkanlık kütüphanelerini desteklemektedir.

Ülkenin 31. Cumhurbaşkanı Herbert Hoover’dan bu yana her lider için memleketinde, eski liderin hayatı ve mesleğiyle ilgili belgelerin, eserlerin, hükümet hediyelerinin ve diğer bazı stantların saklandığı “başkanlık kütüphaneleri” kuruldu.

Bir lider görevden ayrıldığında, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA), yeni bir başkanlık kütüphanesi inşa edilip federal hükümete teslim edilene kadar evrakları barındıracak ve saklayacak bir “başkanlık materyalleri projesi” oluşturur.

senpazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu