Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası politika faizini yükseltti

BoE’den yapılan açıklamada politika faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 4,50’ye yükseltildiği belirtildi.

Faiz oranlarını 12 kez üst üste artıran BoE’nin kararıyla ülkedeki faiz oranı Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Açıklamada, faiz artırım adımının enflasyonu yüzde 2’lik hedef düzeyine indirmek amacıyla atıldığı belirtildi.

BoE Para Politikası Kurulu tutanaklarında, politika faizini artırma kararının 7 üyenin 2’ye karşı oyu ile alındığı, Yönetim Kurulu’nda 2 üyenin faiz oranını yüzde 4,25 seviyesinde tutma yönünde oy kullandığı kaydedildi. .

Tutanaklarda, ülkede işsizliğin 2024 sonuna kadar yüzde 4’ün altına düşmesinin ardından yüzde 4,5’in üzerine çıkmasının beklendiği belirtildi.

Enflasyonun Nisan’da sert düşmesi bekleniyor

Tutanaklarda, bu yılın ilk çeyreğinde temel mal ve gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları nedeniyle çekirdek enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiği belirtilirken, Nisan ayında enflasyonda sert düşüşün beklendiği belirtildi. bu yılın

Tutanaklarda, hükümetin hanehalkının elektrik faturalarına güvenmeye devam edeceği ve toptan elektrik alım fiyatlarındaki düşüşün enflasyon oranlarına etkisinin görüleceği kaydedildi.

BoE’nin son tahminlerine göre, önümüzdeki 2-3 yılda TÜFE’nin yüzde 1’in biraz üzerinde ve yüzde 2 hedefinin altında gerçekleşmesinin beklendiği tutanaklarda, ülkedeki enflasyonun yüzde 2’ye kadar inebileceği, orta vadede sürdürülebilir bir şekilde Banka’nın hedefidir. ki gerekli adımlar atılacaktır.

ortaca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu