Teknoloji

Kia ve Hyundai, Araba Çalma Yarışmasının Bedelini Ödeyecek

Otomobil devi Kia, 2022’de bir anda popüler hale gelen hırsızlık akımının kurbanı oldu. TikTok’ta “ Kia Mücadelesi” adıyla başlayan akımda USB kablosu gibi kolay bir aletle Kia ve Hyundai araçlarının nasıl çalınabileceği gösterildi.

Videoların ardından ABD’de yüzlerce araç çalındı, 14 kaza meydana geldi ve bu kazalarda 8 kişi öldü. Bugün ise söz konusu olayların ardından Kia ve Hyundai’den sadece çalınan araç sahiplerini değil tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir karar geldi.

200 milyon dolarlık anlaşmaya varıldı:

2015-2019 yılları arasında elektronik immobilizersiz araçların çalınmasına yol açan olaylar sonucunda iki şirkete toplu davalar açıldı. 200 milyon dolarlık anlaşma oradaydı. Reuters tarafından paylaşılan detaylarda araç sahipleri için değerli bilgiler de yer aldı.

Reuters, uzlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 9 milyon Kia/Hyundai araç sahibini ve arabaları çalınan tüketicilerin mali kayıplarını kapsadığını bildirdi. 145 milyon dolara kadar finansman belirtilmiş. Ayrıca araç sahiplerine sigorta muafiyetleri, artan sigorta primleri ve hırsızlıktan kaynaklanan diğer zararlar tazmin edilecek.

Kia ve Hyundai hırsızlığa karşı bir güvenlik güncellemesi yayınladı:

İki şirket yakın zamanda bir ” hırsızlığa karşı yazılımı geliştirdiğini ve yazılımın dağıtımını yapmaya başladığını duyurdu. Araca takılan anahtarın tanınmaması durumunda yazılım aracın kendini kilitlemesine izin verir ve kontak sistemini kapatır.

Yeni anlaşmada bu yazılımla ilgili bir detay da yer alıyordu. İki şirket güncellemeyi almayan ya da almayan müşterilerine sunuyor. Direksiyon kilidi ve 300 $’a mal olan diğer hırsızlık önleme cihazlarıverecek.

haber-bala.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu