Haber

Meriç Nehri’ndeki adacıkta mahsur kalan 145 göçmen kurtarıldı

Yunan basını, Meriç Nehri’ne düzenlenen operasyon sonucunda Yunanistan-Türkiye sınırındaki bir adacığa sığınan göçmenlerin kurtarıldığını duyurdu.

Yunan kamu radyo ve televizyon kanalı “ERT” ve “CNN Greece” ve diğer medya kuruluşları, sabahın erken saatlerinde Marasia Evros yakınlarındaki bir adacıktan 145 göçmenin kurtarıldığını bildirdi.

ERT’nin haberinde, polis şefi Paschalis Syritoudis liderliğindeki operasyonun Frontex Sınır Muhafız güçleri, EMAK, itfaiye ve Kızıl Haç’ın yardımıyla gerçekleştirildiği bildirildi. Kurtarma çalışmaları için ikisi polise, biri EMAK’a ait üç bot kullanıldı. Göçmen grubunda çoğu Iraklı olmak üzere onlarca çocuk var.

145 kişinin yarısı kayıt için otobüsle Himoni Sınır Muhafız Karakolu’na ulaştı. Geri kalanlar kısa süre sonra takip edilecek ve sorgulandıktan sonra kimlik tespiti için Fylaki Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

Yunan medyası, Haziran ayı başında Nea Vyssa bölgesindeki Meriç Nehri’nde yaklaşık 300 göçmenin toplandığı bilgisini paylaşıyor. Yunan makamları, göçmenlerin kendi topraklarında olduğunu Türkiye’ye bildirdi ve bir süre sonra Türk askerlerinin bulunduğu tekneler mülteci kümesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu